Analizy konkurencji, czyli jak osiągnąć dominującą pozycje na rynku

Konkurencja nie śpi. To hasło bardzo dobrze zna każda firma. I to nie tylko w aspekcie teoretycznym, ale i praktycznym. Obecność na rynku to bowiem nie tylko kwestia tego, czy uda się nam przetrwać, ale też kwestii nieustannej wręcz walki o klienta, który, jeśli nie znajdzie u nas tego, czego szuka, po prostu pójdzie do kogoś innego.

Istota analizy konkurencji

Analizy konkurencji to szereg działań o charakterze badawczym, których celem jest zidentyfikowanie oraz monitoring konkurencji. I chodzi tutaj nie tylko o konkurentów obecnych, ale również o tych potencjalnych, którzy mogą mieć realny wpływ na naszą pozycję na rynku. Co poddawane jest analizie? Wszystkie czynniki, które mają wpływ na pozycję danego przedsiębiorstwa na rynku.

Konkurencja pod lupą

Jeśli zależy nam na rzetelnych analizach konkurencji, musimy przeprowadzić je niezwykle kompleksowo. Oczywiście nie my sami, ale firma, która badaniami rynku zajmuje się zawodowo. A co konkretnie jest analizowane? Po pierwsze strategia konkurencji, a wraz z nią jej plany i cele. Kolejnym aspektem są mocne i słabe strony oraz wzorce zachowań. W tym wszystkim chodzi o to, żeby asortyment podmiotu, który chce znać swoją konkurencję, porównać z asortymentem innych działających na rynku przedsiębiorstw.

Cztery poziomy analizy

W literaturze przedmiotu poświęconej analizom konkurencji możemy spotkać się z twierdzeniem, że obejmować one mogą cztery główne poziomy. Pierwszy z nich dotyczy marki, a mówiąc konkretniej produktów i usług zbliżonych do tych, które oferuje konkurencja. Drugi poziom to gałąź, czyli wszystkie produkty podobne, także te, które różnią się ceną. Trzeci poziom obejmuje formę produktu, a więc przedsiębiorstwa, których produkowane dobra mają ten sam cel. Ostatni zaś poziom to poziom ogólny obejmujący przedsiębiorstwa, które konkurują o ten sam segment nabywców.

Po co firmom taka analiza?

Analizy konkurencji zawsze mają jasny i sprecyzowany cel. Ten ogólny koncentruje się wokół możliwości przygotowania strategii działania na przyszłość, a tym samym osiągnięcia założonych celów. Dzięki takim analizom można obiektywnie ocenić własną sytuację na rynku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ na polskim rynku nie ma dziś czegoś takiego jak monopol. Rosnąca konkurencja po prostu zmusza nas, aby być atrakcyjnym w oczach potencjalnych klientów.

Analiza konkurencji to nie działanie szpiegowskie, ale działanie perspektywiczne. Jego zadaniem jest pomóc przedsiębiorstwu wypłynąć z morza konkurencji i zająć na rynku stabilną i bezpieczną pozycję.

Tagi

analizy rynku analiza rynku analizy konkurencji badania rynku analiza konkurencji
Badania ankietowe od 4 zł.