erecepty – fakty i mity

Za każdym razem, gdy pojawia się jakakolwiek nowinka technologiczna, która dotyka świata medycyny, to automatycznie pojawia się wokół niej mnóstwo faktów jak i mitów. Niektóre sięgają takich absurdów, że człowiek czasem nie wie jak to skomentować, w tym artykule postaramy się przybliżyć temat erecepty i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

erecepty – główne cele

Przede wszystkim jest konieczność ułatwienia procesu i realizacji recept oraz zminimalizowanie błędów - nieczytelność, błędnie wypisane leki. Ważnym czynnikiem jest również optymalizacja czasu pracy lekarzy i farmaceutów, a przy okazji oszczędność czasu dla pacjentów.

 

Najpopularniejsze i najważniejsze fakty na temat erecepty

  • Jest dostępna elektronicznie na koncie IKP, dzięki czemu nie ma możliwości, aby ją zgubić;
  • Leki są wprowadzane elektronicznie, więc problem z błędnie / nieczytelnie wypełnioną receptą zostaje zminimalizowany do zera;
  • Możliwość wykorzystania erecepty w każdej aptece w czasie określonym na recepcie, z reguły jest to standardowe 30 dni - wyjątkiem są leki oznaczone przez lekarza, ale o tym każdy lekarz powinien poinformować podczas wizyty;
  • Koniec z utratą czasu na kolejki do rejestracji i przed gabinetem - można bez problemu skorzystać z gabinetu online, gdzie erecepty są również wystawiane przez lekarzy.

 

Mity, które sieją dezinformację i niepokój

  • erecepty są nielegalne – absolutnie! Program ten wprowadził rząd RP. Program ma na celu cyfryzację medycyny i ułatwienie dostępności do specjalistów i placówek medycznych.
  • wszystkie erecepty są darmowe - Jeżeli dana placówka medyczna ma podpisany kontrakt z NFZ to jak najbardziej ma możliwość wystawiania recept za darmo. Jednak na wielu platformach medycznych, lekarze są dostępni w ramach prywatnej praktyki lekarskiej i w takim przypadku należy uiścić opłatę za konsultację czy wystawienie erecepty. Platformy typu haloDoctor jasno określają za co są opłaty pobierane, nikt nie jest wprowadzany w błąd i w pełni świadomie wybiera platformę medyczną czy gabinet lekarski.
  • erecepty wystawiają osoby trzecie a nie lekarze – Na sprawdzonych platformach medycznych nie ma takiej możliwości. Można swobodnie sprawdzić na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej czy wybrany przez nas specjalista ma uprawnienia do leczenia – to powinno rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczących fachowości osób, które wystawiają erecepty.
Badania ankietowe od 4 zł.